The 46-Rupee Meal

Ten years ago, when the world was a nicer place to live in, I was just getting out of high school, full of misdirected ambitions of making a difference in the world. Of the many things that were ideal back then, I liked the fact that I could have a hearty meal for less than ten rupees. That’s about 5 cents. Maybe not a ‘hearty’ meal, but certainly a couple of idlis and a vada for eight rupees. For the uninitiated, an idli is a white colored, steamed rice cake, about the size and shape of a BlackBerry Curve and a vada is a brown colored doughnut-shaped (and sized), deep-fried eatable that goes perfectly well with an idli. Ten years ago, a pair of idlis and a vada together used to cost eight rupees.

Today, ten years later, I realized that there has been a 475% increase in the cost of the same meal. A pair of idlis and a vada, today, costs 46 rupees.

Idli Vada
Two Idlis and a Vada - The 46-Rupee Meal

That’s still less than a dollar, but for someone who’s spent the better part of his life here in India, that’s daylight robbery. The strangest part of the entire experience today over lunch was not that I was fretting about the astronomical increase in the rate, but the equally enormous decrease in the quantity and taste.

The sizes of the idlis and vadas have reduced so much that its hard to spot them when you put them on a plate. You have to have a pair of really good binoculars to identify where they are and make sure that your spoon hits the mark. No, I’m exaggerating, of course, but you get the idea. And the taste, well, I have eaten pieces of cardboard (for free) that have been tastier.

I hate to call this inflation, because the term ‘inflation’ has a definition, a universally-accepted identity. I would call this phenomenon a gross negligence on the part of the Indian public, who have allowed this kind of injustice to penetrate every aspect of their lives. Our lives. Commonplace examples – a tennis ball that used to cost ten rupees now costs thirty. A piece of chewing gum that was half a rupee is now three rupees. A toothbrush that used to cost around four to five rupees is now thirty-five.

How I wish I were living in the stone ages, where all I had to worry about was the next critter I caught for dinner and the next female I slept with. If wishes were horses, I’d be a very rich, sexually-gratified stable boy.

Advertisements

The Exhaustion! Oh, The Exhaustion!

I hit the ‘Send’ button on an email I was waiting to send for two days now. I checked the clock and it said 2:34 am.

It’s been a good week-and-a-half since I’ve slept normal hours and with so much happening in my life, I was too pooped last night to think anymore. I stripped off my shirt and hit the sack, and fell asleep like a sinking stone. Meetings, calls, meetings and more calls have kept me busy for ever it seems and I woke up this morning to the pleasant thought of having no meetings lined up. I woke up at 9.30, a rare luxury these days, and knew that today was the day I get my act together and start blogging properly.

I turn on the TV, watch The Prestige for a while and open up my laptop to start writing this post. Ah, it feels so nice to have a lean day in the middle of the week.

PS: What’s crazier – eating 8 puris from a roadside guy or drinking 2 litres of Pepsi straight from the bottle with a pack of cigarettes?

Image Courtesy: Purdue.edu